Moravský Kras

7. července 2014 v 7:54 | tarantule* |  Cestování
V moravském Krasu jsem už nebyla pořádně dlouho a neprošla jsem ho celý. Moje fotky, co vám ukážu jsou starší, ale teď se tam plánujeme vrátit a jít do zbytku jeskyní, ze kterých sem dám aspoň internetovou ukázku.
Nějaké info z Wikipedie:
Moravský kras je největší a nejlépe vyvinutá krasová oblast s nejširším spektrem krasových jevů v České republice. Nacházejí se zde všechny krasové útvary s výjimkou poljí. Moravský kras se vyznačuje poměrně malým počtem závrtů, přičemž ty jsou na jihu vyplněny jurskými, částečně zpevněnými písky a naopak na severu jsou zející. Hloubka závrtů je přibližně 10 až 20 m. Všeobecně je povrch Moravského krasu kryt reliktní terra rosou (crvenica) s příměsí spraše a čtvrtohorních zvětralin.
Moravský kras leží v geomorfologickém celku Drahanská vrchovina a rozkládá se v severní oblasti Jihomoravského kraje. Téměř plochý povrch vápencového území je mírně ukloněn k jihu a odvodňován Punkvou, Křtinským potokem a Říčkou do Svitavy a Svratky. Je vyvinut v 3-6 km širokém a 25 km dlouhém pruhu devonských vápenců, který se táhne od brněnských částí Líšeň a Maloměřice severním směrem ke Sloupu a Holštejnu. Na nejcennější části území byla vyhlášena Chráněná krajinná oblast Moravský kras.

PUNKEVNÍ JESKYNĚ
Moje oblíbená. Krápníky super a podzemní řeka je taky dost zajímavá, kromě toho, že je desně špinaváSmějící sePři prohlídce vlezete i na dno Macochy, což je taky dost zvláštníSmějící se Ale k tomu se ještě dostanu. Na fotce jsou nejslavnější krápníky, Romeo a Julie, které se nikdy nedotknou, protože přestaly růst. A ještě kulička zemské energieSmějící se

MACOCHA
Viděla jsem ji seshora i na dně. Fakt zajímavá propastSmějící seZ toho velkého dna ještě pokračuje dál pod vodou, celková hloubka je neznámá.

nahoře.....

..... a dole

SLOUPSKO-ŠOŠŮVSKÉ JESKYNĚ
Když jsme tam byli, tak byly zrovna kvůli opravám otevřené jen Sloupské, ale i taky to bylo hezké.

KATEŘINSKÁ, BALCARKA, VÝPUSTER A SPOL.
Tam jsem nebyla, chystáme se na to letos. Takže uvidímeSmějící se Zatím ukázka z internetu.

Kateřinská jeskyně

Balcarka

Výpustek
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Šavrda Šavrda | 7. července 2014 v 15:21 | Reagovat

Martí! Wow! To jenádhera! :-)
A ta hloubka, spadnout bych tam nechtěla! ;-)
Ale je to pastva pro oko. :-)

2 tarantule* tarantule* | Web | 14. července 2014 v 13:47 | Reagovat

[1]: To jo :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama