Lochnesská příšera

11. března 2014 v 21:26 | tarantule* |  Záhadologie
Ani nevím, jak mě to napadlo, ale rozhodla jsem se vám ukázat moji (rok starou, takže z 8. třídy) slohovku, co jsme měli jako D.Ú., takže jí mám pořád uloženou. Byl to výklad na jakékoliv téma (v mém případě Lochnesska) a naivně si myslím, že to, co jsem o ní našla a sepsala třeba bude někomu užitečné. A jestli to chcete taky nést do školy jako slohovku(dostanete 1, apoň já ji měla), tak vyloženě zakazovat vám to nebudu, ale jestli to tady vaše učitelka najde, tak to rozhodně není moje chyba.


Martina Arltová

2. kontrolní práce

(domácí)

LOCHNESSKÁ PŘÍŠERA

(výklad)

Osnova:

 1. Úvod: První fotky Nessie
 2. Stať: a) Popis
  b) Pozorování
  c) Výzkum
  d) Vysvětlení
  e) Champlain
 3. Závěr: Současnost

Nad jezerem Loch Ness ve Skotsku se zvedá mlha. Píše se rok 1933 a manželé Grayovi jedou kolem jezera na výlet. Najednou si ve vodě všimnou něčeho zvláštního. Uprostřed Loch Ness plave něco podobného hlavě na dlouhém krku. Hugh Gray vyfotí několik fotek nevalné kvality. A tak vzniká nejznámější důkaz o existenci Nessie…. Nebo ne?

Podle popisu údajných pozorovatelů obluda z Loch Ness nejvíc připomíná plesiosaura, vodní druh dinosaura. Je asi 15-20m dlouhá. Má malou hlavu na dlouhém krku, která se nejčastěji objevuje na fotkách. K plavání používá velké hranaté ploutve a dlouhý ocas. Její tělo je zavalité a s několika hrby. Někteří lidé říkají, že má na hlavě roh a dlouhé chlupy, jiní tvrdí, že má šupiny nebo hladkou kůži. Pohybuje se velmi rychle. Její vzhled a barva se trochu liší na každé fotce.

Lochnesská příšera byla poprvé pozorována už v 6. století, kdy o ní napsali několik legend. Těch později přibývalo. Nessie prý viděl D. Mackenzie roku 1871 a jeho článek o ní měl obrovský ohlas. Po tom, co fotky Grayových obletěly svět, začalo šílenství záhadologů a dobrodruhů. Všichni se sjížděli k jezeru Loch Ness a doufali, že se jim příšera ukáže, a hlavně, že ji vyfotí a natočí nejlépe a nejpřesvědčivěji. Nessie se stala symbolem kryptozoologie. Další záznamy o obludě se objevily znovu v roce 1933, pořídil je Malcolm Irvin. Další vznikly o 3 roky později. Nejslavnější obrázky a video pochází z roku 1960 od Tima Distindalea. Po důkladném zkoumání byly prohlášeny za pravé, i když dnes existuje i teorie, že šlo o malou ponorku upravenou do tvaru příšery. Zjistilo se, že i fotka Grayových, která odstartovala lochnesskou horečku, je podvod a "příšera" je ve skutečnosti pes. Kryptozoologové zkoumali jezero sonarem, několikrát se ukázalo, že v jezeře je něco velkého, jiná pozorování zůstala bez úspěchu. Nessie prý dokonce vylezla z jezera a viděli ji na břehu jako roku 1934 Arthur Grante při půlnoční jízdě na motorce. Na souši zahlédl i Torquil Macleod dalekohledem v roce 1960 velké zvíře připomínající příšeru z Loch Ness. Nejvěrohodnější jsou teď záběry z roku 1972 od Roberta Rinese a protože v době natáčení s ním byli kontroloři, video je uznáváno za pravé. Zároveň v době pozorování příšery taky lososi vyděšeně vyskakovali z vody. K tomu se ještě přidávají stovky pozorovatelů, kteří nemají fotky, ale tvrdí, že Nessie viděli, a staré příběhy o podivném tvorovi z Noch Ness. Kolem jezera se taky občas ozývají divné zvuky. Na druhou stranu všechny záběry a fotky Nessie jsou rozmazané a nekvalitní a klidně by to mohly být i kusy dřeva.

Vědci byli pochopitelně celou dobu k podobným pozorováním skeptičtí a opakovali, že není potřeba se bát nebo se o něco snažit, a mluvili o kládách. Ale v roce 1987 je zvědavost přemohla a začal rozsáhlý výzkum Deep Scan. Cílem Deep Scan bylo říct, jestli Nessie existuje nebo ne, a ukončit soutěž o nejlepší fotky (nebo nejlepší podvod) Lochnesské příšery. Ponorky dva dny prohledávaly dno a nahoře zatím Loch Ness pozorovaly sonarem. Výsledkem výzkumu byly tři kontakty s příšerou. Pod hladinou se jednou pohybovaly větší věci než žralok nebo menší než ryba. Když pokus opakovali, už se nic neobjevilo. Některé ponorky taky viděly, jak ve vodě plave něco velkého, ale vždycky to hned zmizelo. Vědci nakonec prohlásili, že v jezeře není nic zajímavějšího než ryby. Další vědecké pozorování se konalo v letech 2002-2003, kdy tým BBC rozmístil kolem jezera kamery, sledovali vodu sonarem i v ponorkách. Tenhle výzkum nepřinesl vůbec nic. Lochnesské šílenství pomalu končilo. Ale skutečností je, že pod jezerem Loch Ness se nachází spousta tunelů a jeskyní, ve kterých by se mohl schovat i tak velký tvor jako Nessie. Jisté je, že jestli existuje, tak o žádné pozorování rozhodně nestojí.

Objevilo se několik teorií o vysvětlení záhady Lochnesské příšery. Nejčastější a nejznámější je teorie, že Nessie v jezeře opravdu žije a jde o druh dinosaura, který na izolovaném místě přežil. Záhadologové se shodují, že je to plesiosaurus. Jezero Loch Ness je velké a hluboké, pod sebou má jeskyně, je propojené s několika dalšími jezery, vědci se také domnívají, že bylo dřív spojené s mořem. Takže je možné, že se tam v druhohorách dostal nějaký plesiosuarus a jeho rodina v hlubokém jezeře přežila dodnes a že se v hloubce taky schovává před pozorovateli. Další pokus o objasnění je stejně známá teorie s kládami. Že Loch Ness je úplně obyčejné jezero, po kterém neplavou dlouhé krky s malou hlavou, ale kusy dřeva. A fotografové rychleji vytahovali kamery, než koukali a mysleli, nebo se chtěli proslavit a všechny fotky jsou omyl nebo podvod. Dost častý je taky názor, že jde o hejna ryb, koberce vodních řas nebo tuleně, kteří se nějak dostali do jezera. Jinou teorii má italský geolog Luigi Piccardi, který říká, že za záhady jako náhlé zvýšení hladiny a divné zvuky může sopečná činnost, protože Loch Ness leží na činném geologickém zlomu Great Glen. Ale to nevysvětluje pozorování, kdy se ukáže sama Nessie a navíc sopečná činnost se vyskytuje jindy než příšera.

Důkazy o podobné příšeře se nacházejí i v jezeře Champlain v USA, které je teď novou nadějí kryptozoologů. Právě z Champlainu pocházejí nejkvalitnější záběry a fotky a obluda tam byla viděna nejčastěji. Navíc bylo stejně jako Loch Ness dříve spojené s oceánem, takže se tam mohl zabydlet nějaký plesiosaurus. Z jezera se taky ozývají nízkofrekvenční tóny podobné dorozumívání delfínů a kosatek. Ale na delfíny je jezero moc studené a na rozdíl od plesiosaura je tam nikdy nikdo neviděl. Champlainská příšera zatím není oficiálně objevená a potvrzená.

O to, jestli Nessie existuje, se vedou věčné spory a hádky. Máme důkazy pro i proti a nic není jisté. Lochnesské šílenství pomalu končí a na příšeru věří čím dál méně lidí. I sami kryptozoologové přiznávají, že v jezeře asi nic nebude. Záhadologové se teď obracejí k jezeru Champlain a doufají, že se objeví nová Nessie. Ale i teď platí za symbol kryptozoologie a pořád jsou lidé, co na Lochnesskou příšeru věří, nenechají si to vymluvit a snaží se ji chytit.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 fluttershine fluttershine | 11. března 2014 v 21:38 | Reagovat

Pěkný :-) Každopádně já na Nessie věřím...
mimochodem, já být ta příšera, tak taky nestojím o pozorování :-D  :-D

2 tarantule* tarantule* | Web | 12. března 2014 v 14:54 | Reagovat

[1]: Děkuju :-) Já jsem ještě pak četla, že to může být mimožemšťan :D A já se jí taky nedivím, že se nechce nechat chytit :-D

3 fluttershine fluttershine | 12. března 2014 v 14:58 | Reagovat

[2]: Nj, to s tím mimozemšťanem jsem taky myslím četla :-) prej že je to tvor z jiné planety, kterého sem "někdo" dotáh (blablabla) :D

4 Maruška Maruška | Web | 12. března 2014 v 16:09 | Reagovat

Wow, to si napsala sama? Smekám klobouk. ;-) Ano se jí nedivim, kdo by se chtěl ukazovat, když po něm všichni jdou... :-D
S mimozemšťanem jsem taky někde četla...myslím, že dokonce i v ENIGMĚ. No, ale já už si ji nekupuju, protože pak se moc plaším a nemůžu spát. :-D

5 tarantule* tarantule* | Web | 12. března 2014 v 19:55 | Reagovat

[3]: :-D

[4]: Děkuju :-) To by se neukázal asi nikdo. Já jsem to četla myslím u Alue, a z Enigmy jsem taky vždycky na nervy :D

6 fluttershine fluttershine | 12. března 2014 v 20:15 | Reagovat

[5]: HA! Já taky u Alue :D
Enigma...hmmm...tam je spousta pravd, ale zase je to proložený blbostma, aby nám to připadalo zajímavý...

7 tarantule* tarantule* | Web | 12. března 2014 v 20:44 | Reagovat

[6]: :-D  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama